Skorá diagnostika DBK a DLK, možnosti terapie

Preventívne ortopedické vyšetrenia sú určené pre šteňatá veľkých plemien (napr.u labradora je výskyt dysplázie lakťa u cca 20% jedincov). Sú zamerané na skorú diagnostiku a prevenciu vzniku dyspláze lakťového a bedrového kĺbu.

U labradorských retriverov máme k dispozícii genetický test predpovedajúci predispozíciu k DBK, ktorý má až 85% presnosť. Zviera podľa výsledku zaradí do jednej zo štyroch skupín, podľa výšky rizika vzniku dysplázie ( v tretej a štvrtej skupine je pravdepodobnosť rozvoja klinických prejavov u viac ako 50% vyšetrených psov ). Test má veľký význam pre budúcich majiteľov tohto plemena, lebo si môžu ešte pred kúpou zvieraťa v mladom veku overiť jeho predispozíciu k dysplázii. Na test sa teba objednať vopred - odoberie sa vzorka krvi a výsledky bývajú do 2-3 týždňov.

Dysplázia bedrového kĺbu je ochorenie s postupným vývojom. Prvé zmeny na RTG snímkoch zachytávame v 5-6 mesiaci. Ak sa v tomto veku zistia zmeny typické pre rozvoj DBK, už okolo 12 mesiacov býva stupeň dysplázie D-E /stupnica A až E/. Moderné preventívne chirurgické zákroky dokážu upraviť rozvoj dysplázie na stupeň A-B /v ťažkých prípadoch C/.

Prvé zmeny na lakťovom kĺbe sa dajú identifikovať už u 4-mesačných šteniat, pričom ich výskyt znamená viac ako 90%-nú istotu, že sa dysplázia lakťa vyvinie a klinicky prejaví. Ak sa v tomto veku urobí preventívny chirurgický zákrok (najčastejšie BODPUO), neskorší výskyt dysplázie u týchto psov je hlboko pod 10% - prakticky to znamená zdravý lakeť.

Po zhotovení RTG snímkov sú výsledky konzultované s majiteľom, vysvetlený je rozvoj príznakov a možnosti operačných zákrokov.

Naše skúsenosti s uvedenými preventívnymi zákrokmi sú vynikajúce. Pri dysplázii lakťa sa nám darí prakticky vyliečiť UAP, výrazne zlepšiť FCP a inkongruitu kĺbu. Pri dysplázii bedrového kĺbu používame metódu dvojitej osteotómie panvy (DPO) s titánovými implantátmi. Výsledkom sú takmer plne kongruentné kĺby bez prízankov osteoartrózy, alebo s artrózou v minimálnom rozsahu.

Ak máte šteňa väčšieho plemena a máte záujem o včasnú diagnostiku týchto ochorení, ak máte ďalšie otázky týkajúce sa samotného vyšetrenia a chirurgickej terapie, alebo si rovno chcete zajednať termín vyšetrenia, kontaktujte nás na tel.č.: 032/64 000 80 alebo mailom: vetaxs@vetaxs.sk . Vaše dotazy rád zodpovie MVDr. Dalibor Adamať.