Kocúr Dodo sa dostal do kontaktu s prípravkom proti vonkajším parazitom určeným pre psy (permetrín), ktorý je pre mačky vysoko toxický.

Dodo mal nervové príznaky - triašku, intenzívne kŕče. Kvôli nadmernej svalovej aktivite mal zvýšenú teplotu. 

Mačacieho pacienta sme okamžite hospitalizovali. Zvyšky prípravku proti parazitom sme zmyli z povrchu tela kúpeľom. Kŕče sme začali tlmiť liekmi. Pretože Dodo nebol schopný normálne prijímať potravu, dostával umelú výživu prostredníctvom infúzií. Dodo sa počas 48 hodín zotavil a účinky toxického jedu po našom zásahu odozneli.

Veríme, že kontakt kocúra Doda s permetrínom bol prvý a zároveň aj posledný. Veľa zdravia prajeme :-)Arama napadol v lese diviak. Jeho zranenie síce na prvý pohľad vyzeralo neškodne, avšak, opak bol pravdou. Keď majiteľ mladého psíka priviezol na kliniku, bolo mu zistené perforujúce poranenie hrudníka a fraktúra rebra. Tieto boli príčinou, pre ktorú malému borderteriérovi skolabovala polovica pľúc. Okamžitý zásah v celkovej inhalačnej narkóze a umelá pľúcna ventilácia počas operácie vrátili psíkovi iskru do očí. Momentálne sa pacient doliečuje doma a isto sa už teraz veľmi teší, kedy si opät pobehne v lese. Želáme skoré uzdravenie!Tristan, európsky krátkosrstý kocúr bol u svojej novej majiteľky len veľmi krátko, keď sa začali jeho problémy.

V priebehu niekoľkých dní postupne prestal prijímať potravu, napriek tomu však výrazne narastala jeho hmotnosť.

Vyšetreniami sme zistili, že jeho žalúdok je zväčšený a enormne naplnený hmotou, ktorá ďalej neprechádza do čriev.

Príčinou Tristanových problémov boli zlhuky chlpov, ktoré mu upchávali pylorus - časť žalúdka, ktorá vyúsťuje do tenkého čreva. Kocúrik musel podstúpiť operáciu, pri ktorej mu boli chirurgicky odstránené chumáče srsti - trichobezoáre.


trichobezoáre
trichobezoáre


Fenku Eimi majitelia priviezli na kliniku, pretože bola už pár dní smutná a apatická. Navyše mala veľkú zdureninu v oblasti medzinožia.

Pomocou ultrasonografie sme diagnostikovali zápal maternice a trieslovú herniu (prietrž). Paradox bol, že v hernii bola uviaznutá časť maternice. 

Riešenie pre Eimi bolo chirurgické - odstránenie vaječníkov a maternice (ovariohysterektómia) a súčasné uzatvorenie prietrže v slabine.  Po úspešnej operácii bola bíglica Eimi prepustená do domáceho ošetrenia.inguinálna hernia
inguinálna hernia


Dori

12-mesačná Dori a jej majitelia nás vyhľadali, pretože fenka jack russel teriéra už niekoľko dní neprijímala žiadnu potravu ani tekutiny. Bola apatická a úporne zvracala. Jej stav bol vážny. Trápil ju zápal pankreasu a prestávali jej fungovať obličky. Jedinou možnosťou pre malú pacientku bola hospitalizácia a neustále podávanie infúzií a liekov. Kedže Dori je silná bojovníčka, o svoj vážny zdravotný stav sa s chorobou popasovala a nakoniec aj nad ňou zvíťazila. Momentálne je už doma a robí radosť svojim blízkym. Aj keď  bola Dori niekoľko dní hospitalizovaná, rada sa k nám vracia a veľmi sa teší z každej ďaľšej návštevy na klinike. 

Dori
Dori